Gdy praca przeradza się w pasję

Pierwsza, polska przewodniczka po Pompejach

Małgorzata Sobolewska

Jestem licencjonowanym przewodnikiem w Regionie Kampania od 1996 r. Od lat 80. mieszkam na stałe w Pompejach, mieście znanym na całym świecie z wykopalisk antycznej kolonii rzymskiej oraz słynnego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Przypadkiem znalazłam się we Włoszech w 1981 r. jako turystka. Przyjechałam do tego kraju z Frankfurtu/Main na wakacje i miałam być tylko dwa, trzy miesiące, a zostałam na stałe. Przyjechałam pociągiem z Mediolanu do Rzymu, a następnie z przesiadką w Neapolu do Sorrento, mojego miejsca docelowego. Zatrzymałam się tam na trzy miesiące, aż wreszcie losy rzuciły mnie w Pompeje.

W 1996 r. otrzymałam licencję przewodnika lokalnego na cały Region Kampania. Byłam wtedy jedyną przewodniczką polskojęzyczną, polskiego pochodzenia i pracowałam od rana do wieczora, aby obsłużyć wszystkie grupy turystyczne i pielgrzymki, które wykazywały chęć poznania historii i życia mieszkańców ponad 2000 lat temu. Początkowo było to moje jedyne źródło dochodu, praca dająca ogromną satysfakcję, która stopniowo przerodziła się w pasję.

,,Od ponad dwóch dekad oprowadza po Pompejach.
Polka zdradza, co najbardziej zaskakuje turystów"